przydomowa-oczyszczalnia-sciekow

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – JAK O NIĄ DBAĆ?

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to idealna alternatywa dla gospodarstw, gdzie podłączenie sieci kanalizacyjnej jest nie możliwe. Takie rozwiązanie cieszy się w ostatnich latach coraz większą popularnością. Nie ma co się dziwić, ponieważ w porównaniu do zwykłych szamb, przydomowe oczyszczalnie ścieków wyróżniają się tanią oraz nieuciążliwą eksploatacją. W latach ubiegłych popularne były szamba betonowe, jednak obecne podejście do ekologii oraz restrykcję, które wymagają od właścicieli gospodarstw rolnych posiadania dowodów na ich wypróżnianie, sprawiły że powoli odchodzi się o tego typu rozwiązania. Przydomowa oczyszczalnia ścieków niesie za sobą dużo niższe koszty niż w przypadku szamba betonowego czy plastikowego. Wynoszą one od 400PLN do 900PLN na rok. Wybierając tą technologie możemy być pewni, że nasza inwestycja zwróci się po kilku latach. Musimy jednak pamiętać o prawidłowej eksploatacji naszego urządzenia.

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – JAK O NIĄ DBAĆ?

Wielu producentów zastrzega że ich Przydomowa oczyszczalnia ścieków, to urządzenie bez obsługowe, w praktyce mija się to z rzeczywistością. Jeśli chcemy aby nasza przydomowa oczyszczalnia ścieków służyła nam przez długie lata, musimy zadbać o jej prawidłową eksploatacje. Najważniejszą czynnością, o której musimy pamiętać, jest usuwanie nadmiernego osadu. Powinniśmy przeprowadzać ten proces raz w roku.  Szczegółową instrukcję otrzymamy od producenta naszej oczyszczalni. Należy upewnić się że osad został usunięty z wszystkich komór. Musimy również pamiętać o zapoznaniu się z wszelkimi detergentami oraz substancjami, które powinny trafiać do oczyszczalni. Wszelkie informację o odpowiednich detergentach oraz substancjach powinniśmy również otrzymać od naszego producenta. Zazwyczaj głównym zaleceniem jest używanie tylko biodegradowalnych środków czystości. Nie powinniśmy natomiast używać środków i detergentów na bazie chloru.

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – CZYNNOŚCI SERWISOWE

Jak w każdych urządzeniach, przydomowa oczyszczalnia ścieków posiada również elementy, które wymagają serwisowania lub wymiany. Mówimy tutaj głównie o wymianie membran w dmuchawie, czyszczenie filtrów czy wymianie dyfuzorów. Musimy dokładnie zapoznać się z tym czy samodzielnie możemy podjąć się serwisu danego elementu, ponieważ takie działanie może wiązać się z utratą gwarancji. Wielu producentów wymaga serwisowania swoich urządzeń przez swoją firmę. W niektórych przypadkach, firmy wymagając również stosowania biopreparatów, aby jeszcze bardziej poprawić proces rozkładu zanieczyszczeń.

PRZYDOMOWA OCZYSZCZALNIA ŚCIEKÓW – MOŻLIWA KONTROLA

Jeśli jesteśmy już posiadaczami przydomowej oczyszczalni ścieków, możemy spodziewać się kontroli naszego urządzenia, którą przeprowadza nasz Gmina. W trakcie kontroli zostaję sprawdzona prawidłowość działania naszej oczyszczalni. Występują trzy rodzaje ewidencji naszej oczyszczalni:

  • przy odbiorze instalacji
  • regularnych kontroli funkcjonowania oczyszczalni
  • kontroli dodatkowych np. na wniosek okolicznych mieszkańców.

PODSUMOWANIE:

W przypadku gdy prawidłowo będziemy zajmować się naszą oczyszczalnią, możemy być pewnie że posłuży nam przez długie lata. Najważniejszą kwestią jest tutaj zapoznanie się z wytycznymi dostarczonymi przez producenta. Pozwoli nam to ominąć ewentualne awarie naszego urządzenia. Musimy również zapoznać się z wykazem czynności, które możemy wykonać samodzielnie, a do których potrzebna jest nasz profesjonalna firma serwisowa. Bezawaryjne działania, to podstawa, jeśli chcemy być zadowolenie z naszej przydomowej oczyszczalni ścieków.

ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ –> KLIKNIJ TUTAJ!