Facebook Biologiczni.pl YouTube Biologiczni.pl Instagram Biologiczni.pl
Telefon Biologiczni.pl
Przydomowe-oczyszczalnie-ścieków-Oświęcim

Przydomowa oczyszczalnia ścieków Oświęcim

Oświęcim to miasto w województwie małopolskim, będące równocześnie siedzibą powiatu oświęcimskiego. Aktualnie liczy ok. 38 tysięcy mieszkańców i zajmuje powierzchnię 30 km2. Miasto znajduje się w centrum Kotliny Oświęcimskiej. W Oświęcimiu zlokalizowane są zakłady chemiczne Synthos S.A., które powstały w 1945 roku pod nazwą Fabryka Paliw Syntetycznych. Przez miasto przepływa rzeka Soła, a także Wisła. W obrębie miasta znajdują się liczne stawy, potoki oraz jezioro Kruki. Jest to także ośrodek sportowy, gdzie siedzibę ma wielosekcyjny klub sportowy – Unia Oświęcim.  

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – zalety 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków składają się z osadnika gnilnego oraz układu drenażowego. Zasada działania takiej oczyszczalni polega na procesach biologicznych wewnątrz osadnika gnilnego. W ten sposób rozkładane są ścieki na związki mineralne, które nie są szkodliwe. Dzięki temu środowisko pozostaje niezanieczyszczone, a więc można odprowadzać przefiltrowane związki do rowów melioracyjnych, gruntów czy rzek. Pomimo tego, że inwestycja jest kosztowna zwraca się mniej więcej po okresie trzech lat.  

Zalety: 

  • Tanie w eksploatacji; 
  • Brak zatruwania środowiska; 
  • Recykling – oczyszczona woda może być użyta ponownie. 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków – wady 

Zanim rozpoczniemy inwestycję warto upewnić się czy dysponujemy odpowiednim terenem do postawienia takiej przydomowej oczyszczalni ścieków. W tym celu należy wykonać badanie geotechniczne, które określi poziom wód gruntowych oraz przekrój terenu. Zgodnie z przepisami pomiędzy osadnikiem gnilnym, a studnią powinno być ok. 15 metrów dystansu. Jeśli teren spełnia wszystkie warunki składa się wniosek do właściwego starostwa powiatowego z zamiarem wykonania przydomowej oczyszczalni. Załącznikami do tego dokumentu są niezbędne szkice, rysunki etc. Po upływie 30 dni od złożenia wniosku należy rozpocząć pracę. Jeśli już zakończymy budowę, musimy poinformować o tym starostwo.

Wady: 

  • Duży koszt wykonania; 
  • Uzyskanie niezbędnych dokumentów oraz zezwoleń; 
  • Duży areał działki pod budowę oczyszczalni. 

Podsumowanie 

Podsumowując, inwestycja w przydomowe oczyszczalnie ścieków to zaleta w postaci oszczędności finansowej, a także działań ekologicznych. Proces budowy takiej oczyszczalni nie jest skomplikowany, a na rynku łatwo znaleźć firmę, która zajmie się tą usługą w sposób kompleksowy. Wiele gmin przyznaje dofinansowanie do budowy takich oczyszczalni ze środków unijnych oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Maksymalnie dofinansowanie jest w stanie pokryć 90% inwestycji. W Oświęcimiu szczegółów można szukać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta. 

Zainteresowałeś się naszą ofertą? KLIKNIJ TUTAJ!