Facebook Biologiczni.pl YouTube Biologiczni.pl Instagram Biologiczni.pl
Telefon Biologiczni.pl
Sposoby na oszczędzanie wody

Sposoby na oszczędzanie wody

Na świecie brakuje wody – pitnej, ale i tej użytkowej. Zmiany klimatu, wysokie zasolenie mórz i oceanów, topniejące lodowce, które są naturalnym magazynem wody. Cieki wodne, jeziora i zalewy coraz częściej są skażone przez ścieki bytowe. Postępowanie człowieka ma negatywny wpływ na środowisko, a brak skutecznej polityki melioracyjnej dodatkowo wpływa na problemy związane z zarządzaniem zasobami wodnymi. Liczne sposoby na oszczędzanie wody mogą wpłynąć pozytywnie na jej ilość i czystość. Co zrobić, aby w tej kwestii było lepiej?

Mniejsze zużycie wody ratunkiem dla natury

Pierwszym sposobem na oszczędzanie wody jest mniejsze jej zużycie. Jak to zrobić? Wystarczy pamiętać o kilku ważnych punktach. Zacznijmy od porannej toalety – szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie, zmniejszenie strumienia wody, zakręcie kurka w trakcie mycia zębów. Jeśli myjemy dłonie, a mamy kran z baterią jednodźwigniową, to możemy na czas ich mydlenia całkowicie zamknąć wodę. Dopiero, gdy przejdziemy do etapu spłukiwania mydlin ponownie uruchamiamy strumień.

Po drugie – oszczędność wody w toalecie. W większości toalet mamy możliwość wyregulowania ilości wody do spłukiwania, która trafia do toalety. W tym wypadku możemy ustalić odpowiednią dawkę wody, tak aby jedno spłukanie było efektywne, ale ilość wody niezbędnej do oczyszczenia muszli klozetowej mniejsza.

Kolejną rozwiązaniem, nad którym warto się pochylić, jest zamontowanie perlatora w słuchawce/wylewce w baterii kuchennej oraz łazienkowej. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoszczędzić od 30 do 40% wody. Wpłynie to nie tylko pozytywnie na środowisko naturalne, ale również stan naszego portfela.

Sposoby na oszczędzanie wody – co warto zmienić?

Po czwarte – pranie. Nie wszystkie ubrania wymagają prania po 1 założeniu. Marynarka, spodnie, bluza jeśli są czyste oraz nie wchłonęły nieprzyjemnych zapachów, mogą ponownie trafić do szafy. Świadome podejście do tematu prania ubrań w znaczny sposób pozwala na oszczędzanie sporej ilości wody. Mało tego – warto zapamiętać sobie, że pralkę włączamy, gdy mamy pełną. Robienie prania przy zapełnieniu jej w ½  jest ekonomicznie nieopłacalne. To większe zużycie wody, ale również środków piorących. Zastosowanie się do tego punktu przyniesie nam wymierne oszczędności finansowe.

Woda to nie tylko pranie, mycie i gotowanie. Woda również jest wykorzystywana do podlewania ogrodów. Rozwiązaniem jest kwestia magazynowania wody deszczowej. Beczki, podziemne zbiorniki, studzienki… Warto wspomnieć, że woda taka jest znacznie lepsza dla roślin. Nie jest „twarda”, nie zawiera chloru, jest łatwiej pobierana przez trawę, kwiaty, krzewy i drzewa. Natura przychodzi nam z ratunkiem, wystarczy wykorzystać okazję.

Skoro jesteśmy w stanie wykorzystać deszczówkę do celów rekreacyjnych warto wspomnieć o innym rozwiązaniu. Sposobem na oszczędzanie wody są również przydomowe oczyszczalnie ścieków. W procesie biologicznym ścieki bytowe są oczyszczane przez mikroorganizmy. Efektem ubocznym oczyszczania jest czysta woda, która trafia do naturalnego obiegu – jest odprowadzana do gleby, gdzie przechodzi dodatkowy proces naturalnej filtracji. Zasila ona podwodne cieki i zbiorniki wodne, ale przede wszystkim korzystają z niej rośliny w ogrodzie. Swoista „kroplówka” zabezpiecza ziemię przed zbytnim wysuszeniem, dzięki czemu kwiaty i pozostałe nasadzenia przetrwają suszę spowodowaną wysokim temperaturami, jak i brakiem opadów.

Podsumowanie

Świat walczy z deficytem wody słodkiej. Wysokie zasolenie mórz i oceanów, topniejące lodowce, długotrwałe susze, brak polityki melioracyjno-retencyjnej oraz mała świadomość społeczeństwa… To wszystko wpływa na pogłębiający się kryzys wodny. Zmiana nawyków, wdrożenie nowych rozwiązań, zmiana toku rozumowania – to główne sposoby na zwiększenie naturalnych zasobów wodnych.

Zobacz inne artykuły: KLIKNIJ TUTAJ

Tagi: