Facebook Biologiczni.pl YouTube Biologiczni.pl Instagram Biologiczni.pl
Telefon Biologiczni.pl
przydomowe-oczyszczalnie-sciekow

PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW – CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Przydomowe oczyszczalnie ścieków z roku na rok zyskują coraz większa popularność. Nie ma się co dziwić, ponieważ jest to zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne rozwiązanie, które jest idealnym wyborem dla właścicieli domków jednorodzinnych. Przydomowe oczyszczalnie ścieków mają o wiele więcej zalet niż zwykłe szambo. Wiele osób przy budowie nowego domu decyduję się właśnie na takie rozwiązanie. Jednak jej budowa jest obwarowana wieloma warunkami. Nie zdołamy zbudować przydomowej oczyszczalni na terenach skanalizowanych, zalewanych wodami odpadowymi, narażonych na powodzie, czy w sąsiedztwie parków krajobrazowych.  Na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze przydomowej oczyszczalni ścieków?

WIELKOŚĆ OCZYSZCZALNI

Jeśli chcemy odpowiednio dobrać wielkość naszej oczyszczalni, musimy ustalić jaką ilość ścieków produkujemy w ciągu doby. Przyjmuję się że odpowiada ona ilości zużywanej wody. Dla domów z pełnym wyposażeniem sanitarnym wynosi około 150l na dobę na mieszkańca. W przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków dla 4 osób, będzie to 600 litrów. W niektórych przypadkach wielkość oczyszczalni określa się poprzez liczbę osób, którą jest w stanie obsługiwać. Jest to tak zwana równoważna liczba mieszkańców np. 2-4 RLM, 4-6 RLM.

WIELKOŚĆ OSADNIKA

Jest to kolejny element, na który musimy zwrócić uwagę, jeśli chcemy by nasza oczyszczalnia działała prawidłowo. Aby nasze ścieki zostały odpowiednio oczyszczone, muszą przebywać w osadniku trzy doby. Możemy przyjąć że przez trzy doby, jedna osoba jest w stanie wyprodukować 450l ścieków . W tym przypadku pojemność osadnika powinna wynosić co najmniej 1800l (1,8 m3 ). Jeśli nasza rodzina liczy więcej osób, naturalnie wielkość osadnika musi się zwiększyć.

MATERIAŁ OSADNIKA

Materiał z którego wykonany jest osadnik, powinien być przede wszystkim szczelny i trwały, aby nasze ścieki nie przedostały się do gruntu. Powinien być również odporny na wszelkie korozje. Najpopularniejsze są zbiorniki z tworzyw sztucznych, często wzmacniane są za pomocą włókien szklanych. Cechują się bardzo mała wagą, co pozytywnie wpływa na kwestie ich transportu i montażu. Tym samym wygrywają ze zbiornikami betonowymi. Osadnik powinien być wyposażony w odpowiedni filtr doczyszczający, który jest montowany na odpływie. Jego zadaniem jest zatrzymywanie resztek odpadów pozostałych w podczyszczonych ściekach.

CERTYFIKATY

Nasza oczyszczalnia musi zawierać aktualne normy. Tylko oczyszczalnie posiadające zgodność z normą PN-EN 12566-3+A2:2013 mogą być legalnie dystrybuowane i montowane na terenie Unii Europejskiej. Montaż zbiorników bez tej normy jest nielegalny. Zbiornik musi również posiadać podpis i pieczęć instytutu notyfikowanego.

Zainteresowałeś się naszą ofertą? KLIKNIJ TUTAJ!